Kontakt dla mediów

Inicjatorka akcji

Magdalena Bukowska

matusik.bukowska@prawo4business.pl

Facebook: prawo4business

LinkedIn: @Prawo4Business

Pod wskazanym powyżej adresem e-mail udzielamy informacji dotyczących akcji Prawnicy Pro Bono przedstawicielom szeroko pojętej branży medialnej. Na ten sam adres prosimy również kierować zapytania dotyczące kwestii patronatów medialnych oraz sponsoringu.

Zgłoszenia o pomoc prawną prosimy składać za pomocą dedykowanego formularza zamieszczonego na stronie głównej.

Aktualności

3 czerwiec 2020

Zmiana terminu webinarium dotyczącego świadczeń alimentacyjnych i porozwodowej opieki nad dziećmi

Z przyczyn organizacyjnych zostaliśmy zmuszeni do przełożenia spotkania poświęconego zagadnieniu świadczeń alimentacyjnych i porozwodowej opieki nad dziećmi, które pierwotnie miało się odbyć we środę, 3 czerwca o godzinie 18:00. Nowy termin to środa, 17 czerwca o godzinie 18:00. Osoby uprzednio zapisane na spotkanie zostały automatycznie przerejestrowane na nowy termin. Poniżej dołączamy dla przypomnienia szczegółowe informacje na temat spotkania. Przepraszamy za niedogodności.

Autor: Administrator

Czytaj dalej...

27 maj 2020

Szczegółowy harmonogram webinariów (28 maja - 7 czerwca)

Końcówka maja i pierwszy tydzień czerwca będą obfitowały w spotkania z naszymi specjalistami. W dalszej części posta prezentujemy dokładny harmonogram spotkań zawierający szczegółowe informacje na temat każdego z webinariów.

Autor: Administrator

Czytaj dalej...

Prawnicy Pro Bono w mediach

26 kwiecień 2020

Audycja radiowa: Akcja Prawnicy Pro Bono rozrasta się nie tylko w Polsce

Czytaj dalej...

9 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Akcja Prawnicy Pro Bono trwa. Sprawdź, jak skorzystać z pomocy lub dołączyć do akcji

Konsekwencje gospodarcze pandemii koronawirusa będą poważne, to już wiadomo. Teraz ważna jest nie tylko pomoc medyczna dla chorych, ale też pomoc prawna dla wszystkich tych, którzy stają przed groźbą utraty miejsc pracy – własnych i swoich pracowników. (…)

Czytaj dalej...

6 kwiecień 2020

Audycja radiowa: Tarcza antykryzysowa. Pytania samozatrudnionych i przedsiębiorców.

Czytaj dalej...

6 kwiecień 2020

Prawnicy Pro Bono. Ruszają darmowe porady prawne

Koszty medyczne i zdrowotne pandemii koronawirusa nadal pozostają wielką niewiadomą. Dla odmiany już wiadomo, że skutki gospodarcze zamrożenia sporej części gospodarki, zamknięcia tysięcy firm i przerwania łańcuchów dostaw towarów, ale i usług, będą bardzo poważne. (…)

Czytaj dalej...

6 kwiecień 2020

Prawnicy Pro Bono. Ruszają darmowe porady prawne

Koszty medyczne i zdrowotne pandemii koronawirusa nadal pozostają wielką niewiadomą. Dla odmiany już wiadomo, że skutki gospodarcze zamrożenia sporej części gospodarki, zamknięcia tysięcy firm i przerwania łańcuchów dostaw towarów, ale i usług, będą bardzo poważne. Tarcza antykryzysowa (…)

Czytaj dalej...

3 kwiecień 2020

Prawnicy pomogą za darmo

Kilka kancelarii zorganizowało się i zupełnie za darmo oferuje pomoc prawną dla wszystkich, którzy w dobie pandemii COVID-19 jej potrzebują. – Doradzimy każdemu, kto w chwili obecnej nie wie, co robić – zapewniają prawnicy. (…)

Czytaj dalej...

3 kwiecień 2020

Prawnicy pomogą za darmo

Kilka kancelarii zorganizowało się i zupełnie za darmo oferuje pomoc prawną dla wszystkich, którzy w dobie pandemii COVID-19 jej potrzebują. Do akcji włączyły się kancelarie, które wydelegowały swoich prawników do pracy pro bono. To między innymi (…)

Czytaj dalej...

2 kwiecień 2020

Prawnicy Pro Bono. Pandemia koronawirusa i specjalna akcja

Kilka kancelarii prawnych wspólnie zorganizowało pomoc prawną dla przedsiębiorców. Doradzimy wszystkim, którzy w chwili obecnej nie wiedzą co robić – podkreślają pomysłodawcy. Patronat nad specjalną akcją objął „Forbes” (…)

Czytaj dalej...

1 kwiecień 2020

Koronawirus: prawnicy każdemu pomogą za darmo

Razem z kilkoma kancelariami zorganizowana została pomoc prawna dla wszystkich, którzy w dobie pandemii COVID-19 jej potrzebują. Do akcji włączyły się kancelarie, które wydelegowały swoich prawników do pracy pro bono. To między innymi Russell Bedford, Nowakowski i Wspólnicy, GP Togatus, Sadkowski i Wspólnicy, ECDP, Kancelaria Jacek Czabański, Wiliński Legal. (…)

Czytaj dalej...

1 kwiecień 2020

Koronawirus w Polsce: Rusza akcja Prawnicy Pro Bono. Sprawdź, jak skorzystać z pomocy lub dołączyć do akcji

Konsekwencje gospodarcze pandemii koronawirusa będą poważne, to już wiadomo. Teraz ważna jest nie tylko pomoc medyczna dla chorych, ale też pomoc prawna dla wszystkich tych, którzy stają przed groźbą utraty miejsc pracy – własnych i swoich pracowników. Często są to małe firmy, które nie mają (…)

Czytaj dalej...

Porady udzielone w mediach

11 maj 2020

Zasiłek macierzyński i działalność gospodarcza. Czy należy się świadczenie postojowe?

Czy kobiecie pobierającej zasiłek macierzyński, prowadzącej działalność, z której przychód spadł o 100 proc. od marca, należy się świadczenie postojowe? ZUS wypłacił mi świadczenie postojowe, a teraz słyszę, że powinnam je zwrócić - pyta czytelniczka. Ekspert odpowiada.

Czytaj dalej...

10 maj 2020

Postojowe i składki ZUS a spółka cywilna. 4 pytania i odpowiedzi

Czy postojowe w ramach tarczy antykryzysowej należy się odrębnie każdej osobie wchodzącej w skład spółki? Czy zwolnienie z opłat ZUS należy się każdemu wspólnikowi? Wyjaśnia ekspertka w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

10 maj 2020

Mikropożyczka dla firmy. Warunki przyznania

Złożyłem wniosek o pożyczkę dla mikrofirm z PUP, ale dostałem odmowną decyzję. Powołano się na przepis, który mówi, że koniecznym warunkiem jest prowadzenie firmy przed 31 marca 2020, podczas gdy ja miałem zawieszoną firmę w dniach od 25 lutego do 23 marca, a wiec jeszcze przed wejściem w życie wszystkich tarcz kryzysowych. Czy w tej sytuacji mam szansę na pożyczkę 5000 zł? W tym przypadku spełniam wszystkie warunki i mam cały czas działającą firmę - pyta czytelni. Odpowiada ekspert.

Czytaj dalej...

10 maj 2020

Urlop macierzyński a zmniejszenie wynagrodzenia w ramach tarczy. Czy to możliwe?

Firma, w której jestem zatrudniona, od przyszłego miesiąca przystępuje do programu tarczy antykryzysowej. Z tego powodu wszyscy pracownicy będą mieli obniżone wynagrodzenie i czas pracy o 20 proc. Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim do sierpnia tego roku. Czy również mnie pracodawca ma prawo obniżyć świadczenie o 20 proc?

Czytaj dalej...

1 maj 2020

Tarcza antykryzysowa: Czy zleceniobiorca może sam złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

Byłem zatrudniony na umowę zlecenie w jednym zakładzie ponad 2 lata. Z dniem 31 marca umowa została rozwiązana w związku z koronawirusem. Czy przysługuje mi świadczenie postojowe ze strony rządu? Czy mogę je złożyć sam? Pracodawca twierdzi, że problem już go nie interesuje, bo nie jestem już jego pracownikiem.

Czytaj dalej...

30 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Etat i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jakie wsparcie możliwe?

Jestem na etacie oraz prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od połowy marca mam wystawione zwolnienie lekarskie (w ciąży). Samodzielnie płacę tylko składkę zdrowotną ZUS. Moje pytanie brzmi- czy mogę się ubiegać o zwolnienie z ZUS oraz mikropożyczkę do PUP? Firma nie jest zawieszona. Czy fakt przebywania na L4 uniemożliwia mi jakiekolwiek działania w imieniu firmy? Czy złożenie osobiście ww. wniosków może spowodować utratę zasiłku chorobowego? Ekspert wyjaśnia.

Czytaj dalej...

30 kwiecień 2020

Tarcza: Praca w policji i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy należy się zwolnienie z ZUS?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - "praktykę pielęgniarską". Ponadto jestem czynnym funkcjonariuszem policji. Czy należny mi się zwolnienie z opłaty ZUS za 3 miesiące? Otrzymałem informację, iż podobno nie. Uprzejmie proszę o podstawę prawną. Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert.

Czytaj dalej...

24 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Świadczenie postojowe a urlop bezpłatny

Świadczenie postojowe nie przysługuje osobie, która poza działalnością gospodarczą wykonuje również pracę w ramach stosunku pracy, ponieważ pracodawca odprowadza za takiego pracownika składkę społeczną i zdrowotną. Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeżeli osoba taka w ramach stosunku pracy przebywa na urlopie bezpłatnym. Wyjaśnia ekspert w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

23 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Czy prowadzącemu pozarolniczą działalność gospodarczą podlegajacą KRUS przysługuje mikropożyczka

Czy prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą na KRUS, będę mógł się starać o mikropożyczkę 5000 zł? – pyta nasz czytelnik. Ekspert w ramach akcji Prawnicy Pro Bono wyjaśnia.

Czytaj dalej...

23 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Czy samozatrudniony przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie z ZUS i o pożyczkę

“Jestem mikroprzedsiębiorcą na samozatrudnieniu. Na początku kwietnia złożyłem wniosek o umorzenie składek ZUS na 3 miesiące. Czy mogę jednocześnie starać się o pożyczkę do 5 tys. zł (tarcza antykryzysowa) z Powiatowego Urzędu Pracy? Czy obie formy pomocy się wykluczają? – pyta czytelnik, odpowiada ekspert w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

23 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Czy można zwolnić kobietę wracajacą do pracy po urlopie macierzyńskim

“Reprezentujemy branżę turystyczną. Nasze przychody spadły o 100 proc., ratujemy miejsca pracy dla pracowników w firmie, jednak gdzieś musimy oszczędzać. Czy można zlikwidować stanowisko pracy dla osoby będącej na urlopie macierzyńskim, która ma wrócić za kilka miesięcy?” – pyta czytelnik. Odpowiada ekspert w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

21 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Czy świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcy jednocześnie zatrudnionemu na umowie o pracę

Osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli spełniają one określone przesłanki. Jednym z tych warunków jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Wyjaśnia ekspertka w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

17 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Jaka pomoc dla ubezpieczonych w KRUS i prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

Tarcza 1.0 przewiduje dwa rodzaje udogodnień dla osób podlegających ubezpieczeniom społecznym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego: zwolnienie z opłacania składek za drugi kwartał 2020 r. i dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeżeli rolnik, prowadzący dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą, spełnia warunki określone w art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, podlega tylko tym ubezpieczeniom i opłaca składki na KRUS w podwójnej wysokości. Co z postojowym?- pyta czytelnik.

Czytaj dalej...

17 kwiecień 2020

Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa: Na jaką pomoc mogą liczyć kluby muzyczne

“Jako spółka z o.o. jesteśmy właścicielami dwóch klubów muzycznych, które z dnia na dzień przestały funkcjonować. W marcu spadek przychodów wyniósł ok 60 proc., w kwietniu o prawie 99 proc. – pisze czytelnik… I zadaje pytania o możliwość skorzystania z zapisów tarczy. Odpowiada ekspert w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

16 kwiecień 2020

Czy zwolnienie ze składek ZUS ma wpływ na podstawę wymiaru składek osób prowadzących działalność gospodarczą

Czy zwolnienie ze składek ZUS ma wpływ na podstawę wymiaru składek osób prowadzących działalność gospodarczą? Odpowiedzi na to pytanie udzielają eksperci w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

16 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Czy pracodawca może obniżyć pensję pracownika w trakcie miesiąca czy tylko pierwszego dnia

Czy w związku z obecną sytuacja pracodawca w trakcie miesiąca może obniżyć pensje pracownika czy musi to zrobić od 1 dnia dane miesiąca? – pyta nasz czytelnik. Odpowiada ekspert w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

9 kwiecień 2020

Zwolnienie z ZUS w okresie ulgi na start. Czy jest możliwe?

Czy możliwe jest zwolnienie ze składek do ZUS w okresie obowiązywania ulgi na start (ZUS na start) sześć miesięcy od rozpoczęcia działalności – pyta czytelnik. Odpowiada ekspert w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

9 kwiecień 2020

Czy w czasie epidemii organy administracji publicznej powinny wydawać decyzje?

Czy w okresie epidemii organy administracji publicznej powinny wydawać decyzje czy powinny wstrzymać się z nimi? – pyta nasz czytelnik. Odpowiada ekspert, w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

9 kwiecień 2020

“Kultura w sieci”: Sprawdź, dla kogo program stypendialny, a dla kogo dotacyjny

Czy powinienem składać wniosek jako osoba fizyczna o kwotę 3000 zł, czy też jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na ten wyższy pułap? Czy mogę sobie wybrać, czy jestem zmuszony – prowadząc działalność gospodarczą – do wpasowania się w tę drugą opcję dla przedsiębiorców z zakresu kultury – pyta nasz czytelnik. Odpowiada ekspertka w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

9 kwiecień 2020

Zwolnienie ze składek do ZUS? Ekspert wyjaśnia

Zwolnienie ze składek ZUS – przypadek szczególny. Odpowiada ekspert w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

Czytaj dalej...

5 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy [SPRAWDŹ WARUNKI]

Wsparciem dla najmniejszych firm jest udzielenie niskooprocentowanej pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy w wysokości 5 tysięcy złotych. Po spełnieniu kilku warunków, będzie można wystąpić z wnioskiem o jej umorzenie, czyli krótko mówić nie trzeba będzie jej zwracać. Kogo dotyczy ta możliwość wyjaśnia ekspertka z kancelarii prawnej.

Czytaj dalej...

4 kwiecień 2020

Koronawirus w Polsce: Wniosek o postojowe z niewiadomą. Wyjaśniamy

“We wniosku o postojowe jest wielka niewiadoma – podpunkt 2 – II. Forma opodatkowania w roku 2020. Jedna opcja wyklucza drugą, bo nikt nie wie co wybrać. Co wybrać? – pyta nasz czytelnik. Wyjaśnia ekspert w ramach akcji Prawnicy pro bono.

Czytaj dalej...

2 kwiecień 2020

Tarcza antykryzysowa: Czy wspólnik spółki cywilnej zatrudniającej jednego pracownika, może skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia z ZUS

Art. 31zo ustawy Covid-19 przewiduje dwie główne grupy przedsiębiorców (nie licząc duchownego i osób współpracujących), które mogą skorzystać z 3 miesięcznego zwolnienie ze składek ZUS – wyjaśnia ekspert z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Czytaj dalej...